Klima Uzmanı

Sorularınıza uzmanından yanıt… Klima kullanmadan önce ve kullanırken merak ettiğiniz soruların cevabını, karşınıza çıkacak terimlerin açıklamalarını, klima kullanımda püf noktalarını sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Klima model seçimi nasıl yapılır?

Klima satın almadan önce klima uzmanlarından yardım almanız gerekli. Ayıca en önemli özellikleri olan A sınıfı kaliteye dikkat etmelisiniz. Az elektrik harcayan A sınıfı klimalar ile daha çok tasarruf edersiniz. Aynı zamanda uzun süre kullanabileceğiniz ve güvenilir marka klimaları seçmelisiniz.

Multi split klima nedir?

Çoklu split klima anlamına gelmektedir. Tek bir dış üniteye bağlı birden fazla iç ünite bulunmaktadır. Özellikle geniş alanlar için kullanışlı olan sistemle farklı alanlar aynı anda ısıtılıp soğutulabilir.

Split sistem nedir?

Klimalarda bulunan iç ve dış ünitelerin arasındaki gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatına split sistem denmektedir.

R410A gaz nedir?

Soğutma sistemlerinde kullanılan soğutucu akışkana R410A denmektedir. Ozon tabakasına zarar veren gazların yerine kullanılan R410A, global alanda hemen hemen bütün üretici firmalar tarafından kullanılmaktadır.

db(A) nedir?

dB(A) ses seviyesi anlamına gelen “desibel” kelimesinin kısaltmasıdır. Bu değere bakarak daha düşük ses çıkaran klimaları tercih edebilirsiniz. Sessiz yaşam alanları için 40 dB‘in altında ses seviyesine sahip olanları seçmelisiniz.

Klima bakımı neden önemli?

Klimanıza bakım yaptırmazsanız hem bütçeniz hem de sağlığınız zarar görür. Bakımlar cihazınızın verim düşüklüğünü önler ve tüketilen enerjiyi daha aza indirir. Aynı zamanda arıza oluşma riskini en aza indirir. Klima bakımı yaptırmadığınızda ise kirli hava soluyabilir, hastalıklara yakalanabilirsiniz. Klimanızın ömrü de kısalarak bütçenize zarar verir.

BTU seçimi nasıl yapılır?

BTU seçimi klima danışmanları eşliğinde yapılabilir. Mekan boyutuna uygun bir model seçerek yeterli ve ideal ısıtma – soğutma sağlanabilir.

Sağlık açısından en uygun ortam şartları nelerdir?

İnsan sağlığı için 20-27 derece arası sıcaklık ve %40-60 arası nem genellikle en uygun ortamdır. Ancak bu değerler kişiden kişiye değişebilir.

Duvar tipi split klima nedir?

Yaşam alanlarında en çok kullanılan klima modellerinden olan duvar tipi klimalar 9.000 Btu/h ile 28.000 Btu/h kapasiteler arasında değişik modellerdedir. Düşük ses seviyesi, tasarruflu yapısı ve uzun ömrü ile bütçe dostudur.

Kanallı klima nedir?

Kanal ve menfezler aracılığı ile hava dağılımını sağlayan, merkezi sistem kategorisinde yer alan klima modelleridir. Kanallı tip split klimaların iç üniteleri tavan arası boşluğuna gizlenerek monte edilebilirler.

Kaset tipi klima nedir?

Dört yönlü hava üfleme özelliğine sahip, iç üniteleri tavan arası boşluğuna monte edilen klima modelleridir. Yüksek konfor istenen geniş alanlarda tercih edilir.

VRF klima nedir?

Tek dış üniteye bağlı olan gaz akış dağıtıcıları aracılığı ile birden çok ünitenin kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir. Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru fan ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan iç üniteye sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır.

Klima sağlığa zararlı mıdır?

Klimalar direkt temas halinde hastalıklara neden olabilirler. Ancak montajı doğru yapılmış ve düzenli olarak temizliği yapılan cihazlar sağlık açısından tehlike oluşturmazlar. Isıtma ve soğutma değerlerine uyulması halinde kişi sağlığı tehlikeye atılmamış olur. Arıza durumlarında cihazınıza müdahale etmekten kaçınmalı ve ortamınızı korumalısınız.

Yetkili servisime ne kadar güvenmeliyim?

Yetkili servisler satın aldığınız klimayı sizden daha iyi tanır. Teknik ekibiniz kullanım koşulları ve bakımlarıyla ilgili sizi bilgilendireceği için alanında uzman kişilerden oluşmalıdır. Yetkili servisinize güvenebilmek için sektörde yıllardır var olan ve referansları kuvvetli firmaları tercih etmelisiniz. Hem satış hem de serviste hizmet veren ve resmi belgeleri olan yetkili servislere güvenebilirsiniz.

COP ve EER nedir?

COP (Coefficient Of Performance) performans katsayısı anlamına, EER (Energy Efficiency Ratio) ise elektrik verimliliği anlamına gelmektedir. Bir klimanın ne kadar verimli olduğunu anlamak için bu değerlere bakmak gerekir. Bir klimada bu değerler ne kadar yüksekse klima o kadar kalitelidir diyebiliriz.

Duyulur ve gizli sıcaklık nedir?

Maddenin sıcaklığında fark yaratan ancak halini değiştirmeyen ısılar duyulur ısı olarak kabul edilirken maddenin fiziksel halini değiştirmesine rağmen, sıcaklığında fark oluşturmayan ısılar ise gizli ısıdır. Klimalar duyulur ısı çekerek sıcaklığı azaltırken; gizli ısı çekerek hava içindeki su buharlarını yoğunlaştırır.

Kapasite hesabı nasıl yapılır?

Kapasite hesabı klimanın takılacağı bölgeye, pencere alanlarına, ortamda bulunacak kişi sayısına vb. özelliklere göre değişmektedir. Bu hesabı yapmak için özel uygulamalar ya da danışmanlar gerekebilir.

Klima montajını neden yetkili servis yapmalıdır?

Klima montajı işin uzmanı olmayan kişilerce yapılmamalıdır. Yanlış yere yapılan montajlar kullanımda sorun çıkarabilir. Teknik ve güvenlik kurallarına uygun yapılacak montajlar ile ürünlerinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz. Klimanızı satın aldığınız merkezin montaj hizmeti var ise bu uygulamadan yararlanmalısınız.

Heat Pump nedir?

Hava, toprak ve su gibi harici bir ısı kaynağı kullanarak istenen mekanı soğutan ve ısıtan cihazların çalışma prensibidir. Özellikle buzdolapları için kullanılan bu sistemde soğutma ve ısıtma yapması, aslen dört yollu vana mekanizması ile buna yön veren sensörler ve mikro işlemciler sayesinde yapılır.

Klima nasıl temizlenir?

Klimalar yetkili servislerce temizlenmeli. İç ünitelerin temizliği sağlık açısından oldukça önemli. Özellikle mevsim geçişlerinde yapılan temizlikler rahat bir sezon geçirmenizi sağlar.

Kaç BTU’luk klima almalıyım?

BTU denilen ısıtma ve soğutma kapasitesinin kullanacağınız odanın şartlarına uygun olması gerekir. Tavan yüksekliği, bölge sıcaklıkları, mekandaki eşya ve kişi sayısı da BTU hesaplamalarında önem arz eder. Bu hesabı kendiniz yapmak yerine servisinize bırakabilirsiniz.

Enerji seviyeleri ne anlama gelmektedir?

Klimanızın harcamış olduğu her 1watt elektrik enerjisine karşılık transfer edebildiği ısı enerjisi miktarına klimanızın verimliliği ya da performans katsayısı denir. Bu durum da harcanan elektrik üzerinden klimanızın enerji seviyesinin belirlenmesini sağlar. Örneğin; harcanan 1watt elektrik enerjisi karşılığında,3,2 watt üzerinde ısı enerjisi taşıyabilen klimalar A enerji seviyesindedir.

İnverter nedir, nasıl çalışır?

Klimanın içerisindeki hava üfleyen kompresörün ortamın ihtiyacına göre çalışma kapasitesini kendi kendine arttırması ve azaltması anlamına gelen klima teknolojisidir. İnverter özelliği olmayan klimalar ortamı sürekli aynı kapasitede hava üfleyerek ısıtmakta/soğutmakta, bunu yaparken de ortam belli bir ısıya ulaştığında klima otomatik kapanmakta, ortamın ısısı düştüğünde ise otomatik açılmaktadır.

Multi split klima nedir?

Çoklu split klimalara verilen isimdir. Tek bir dış üniteye bağlı birden fazla iç üniteyi içerir.

Yer tavan tipi klima nedir?

Alışveriş merkezleri, mağazalar, sinema salonları ve ofisler için ideal montaj özelliklerine sahip hem tavan hem de yere monta edilebilen klima modelleridir. Tavan tipi klimalarda opsiyonel ek ısıtıcı takviyesi vardır.

Hangi klimayı alacağıma nasıl karar vereceğim?

Klima danışmanlığı hizmetinden yararlanarak mekanınıza uygun klimayı satın alabilirsiniz. Büyüklük, iklim ve diğer koşulları göz önünde bulunduran danışmanlar size en ideal cihazı önerecektirler.

Klima servisleri neden bu kadar önemli?

Cihazınızın performansını etkileyen en önemli nedenlerden biri doğru yere montajının yapılması ve periyodik bakımlarının uygulanmasıdır. Klima servisleri de bu konularda devreye girerler. Eğer uzman olmayan kişilere klimanızın montajını yaptırırsanız verimliliğini artıramazsınız. Ayrıca klima servisleri tarafından bakımları yapılan klimalarınız daha iyi çalışarak konforunuzu sağlarlar.

Mekandaki düşük voltaj durumunda ne yapmalıyız?

Elektrik dağıtıcınıza konuyu danışmanız gerekebilir. Ayrıca servo motorlu voltaj regülatörü kullanabilirsiniz. Ancak cihazın kullanım kılavuzunda yer alan değerler dışında gerilim kullanılırsa arıza durumları ortaya çıkabilir.

Klimanın jeneratörle çalıştırılması sorun yaratır mı?

Elektrik kesintilerinde klimanızı jeneratörle çalıştırabilirsiniz. Ancak çalıştırılacak jeneratör hesabı, klimanın 1 veya 3 fazlı olması, ilk kalkış ve nominal akım değerleri gözetilerek dikkatle yapılmalıdır.

Klima kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Klima kullanırken birbirinden farklı durumları göz önünde bulundurmanız gerekir. Klimanın önünde hava akşını engelleyecek bir durum olmamalı, hava üfleme kanatları direkt olarak insanlara, evcil hayvanlara ve bitkilere gelmemeli, sağlık açısından ısıtma ve soğutma değerleri aşılmamalı, klima üniteleri yetkili servis olmadan kurcalanmamalıdır.

Hava temizleme filtreleri ne kadar sürede değiştirilmelidir?

Karbon filtrelerin ev, vb. kullanım alanlarında 6 ayda bir; lokanta vb. yoğun kirli ortamlarda 3 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir.

Klimayı hangi koşullarda çalıştırmamız gerekir?

Klimanızı sürekli en düşük ısı değeri ve en yüksek fan hızında çalıştırmak yerine, daha yüksek sıcaklık değerlerinde, orta veya düşük fan hızında çalıştırarak rüzgar etkisini azaltmalı ve ortamın aşırı soğumasını engellemelisiniz.

A sınıfı klima nedir?

Daha az enerji kullanarak daha çok verim sunan ve COP değeri yüksek olan klimalara A sınıfı klimalar denilmektedir.

Salon tipi klima nedir?

Mağaza ve toplantı salonu gibi kalabalık alanlar için tercih edilen ayaklı klima modelidir. Yüksek hızlı ve güçlü fan sistemleri ile homojen hava dağılımını sağlarlar.

Enerji sınıflandırma nasıl yapılır?

Enerji sınıflandırma, Kyoto protokolü hedeflerini karşılamak amacıyla CO2 emisyonu azaltmak gibi bir yöntemle enerji etkinliği hedefleyen büyük Avrupa iklim değişim programının bir parçasıdır. A’dan G’ye kadar sınıflandırılan enerji üniteleri, cihaz üzerinde etiketlendirilir. Enerji etkinliği en düşük olan üniteler g sınıfına girer ve etiket üzerinde kırmızı bir okla gösterilir. Son kullanıcı farklı markaların eşdeğer ünite tiplerinin etkinliğini kolay bir şekilde karşılaştırabilir.

Klima aksesuarı kullanmak gerekli midir?

Klimanızı daha rahat kullanmak istiyorsanız klima aksesuarı alabilirsiniz. Klima kumandası ile uzaktan da klimanızı yönetirsiniz. Aynı zamanda temizleyicilerle cihazınızın hijyenini koruyabilirsiniz.